Od prawie 30 lat zajmujemy się produkcją frytek, od prawie 20 lat produkcją placków, a od ponad 10 lat produkcją płatków. Mamy duże doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. Jednak na równi z technologią stawiamy na wysoką jakość i bezpieczeństwo naszych produktów.
Zapewnienie najwyższej jakości i bezpieczeństwa produkowanych frytek placków i płatków wymaga od nas nie tylko starannej kontroli nad procesem produkcyjnym, ale także dbałości o wysoką jakość niezbędnych do produkcji surowców.
Na początku procesu produkcyjnego stoi ziemniak, a każdego roku potrzebujemy ponad 250 000 ton tego surowca. Współpracujemy z ponad 150 najlepszymi producentami ziemniaków, gdyż tylko oni są w stanie spełnić nasze wysokie wymagania. Największym dostawcą od 1994 roku pozostaje Farm Frites Poland Dwa Sp. z o.o.
We współpracy z dostawcami ziemniaków stawiamy na długofalowe relacje, czego dowodem jest fakt, że wielu z nich dostarcza ziemniaki do fabryki od lat 90.
Aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo produktów nasza firma nakłada na dostawców ziemniaków obowiązek wprowadzenia standardów Dobrych Praktyk Rolnych (GAP) oraz przyłączenia się do światowego programu rolniczego GLOBALG.A.P. Dodatkowo, nasi dostawcy przechodzą audyt FSA (Farm Sustainability Assesement), potwierdzający zrównoważoną uprawę ziemniaków. 98% ziemniaków dostarczanych do fabryki pochodzi z certyfikowanych upraw, co jest gwarancją produkcji bezpiecznej żywności.
Wszystkie używane do produkcji ziemniaki są uprawiane w Polsce, chociaż wykorzystywane przez nas odmiany, takie jak m.in.: Innovator czy Ludmilla nie pochodzą z naszego kraju. Niestety, tradycyjne polskie odmiany ziemniaków, przede wszystkim ze względu na owalny kształt, nie nadają się produkcji długich frytek, a o takie właśnie nam chodzi.
Bardzo ważne jest dla nas pozyskiwanie ziemniaków w sposób zrównoważony, czyli umożliwiający produkcję bezpiecznej, wysokiej jakości żywności w sposób chroniący, a wręcz poprawiający stan środowiska naturalnego, socjalne i ekonomiczne warunki bytu rolnika i zatrudnionych w gospodarstwie pracowników oraz lokalnych społeczności.
Jesteśmy członkiem-założycielem jedynej w Polsce niekomercyjnej inicjatywy firm reprezentujących różne branże łańcucha wartości produkcji żywności, które łączy idea rolnictwa zrównoważonego - Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności. W listopadzie 2016 zostaliśmy członkiem wspierającym Stowarzyszenia Polski Ziemniak, które integruje oraz wspomaga rozwój branży ziemniaczanej.
Nasza firma jest również członkiem Sustainable Agriculture Initiative (SAI) Platform - organizacji wspierającej zrównoważony rozwój rolnictwa oraz European Potato Processors' Association (EUPPA) zrzeszającej przetwórców ziemniaka.
Frytki proste lub karbowane, grube typu "steakhouse", talarki proste i karbowane, cząstki ziemniaka ze skórką... Oto jak powstają w naszej fabryce:
Po dostawie do fabryki i oddzieleniu kamieni, ziemniaki wędrują do hali mycia i obierania. W kąpieli solankowej, o odpowiedniej gęstości roztworu, odrzucane są bulwy o zbyt niskiej suchej masie. Tak przygotowany ziemniak trafia do odbieracza parowego, w którym przy użyciu pary wodnej pod ciśnieniem kilku barów skórka zostaje usunięta. Trwa to od kilku do kilkudziesięciu sekund. Dzięki wykorzystaniu pary witaminy i inne wartościowe składników występujące naturalnie w ziemniakach zostają zachowane.
Obrane ziemniaki trafiają na halę cięcia i sortowania, gdzie system wodnych noży tnących kroi je na różne kształty, w zależności od planu produkcyjnego. Następnie zbyt krótkie frytki są odrzucane na sortownikach długości, a te z zewnętrznymi defektami np. ciemnymi plamkami, są eliminowane przy użyciu bardzo nowoczesnych urządzeń wyposażonych w system kamer i zaworów powietrznych zwanych sortownikami optycznymi.
Pocięte i wyselekcjonowane frytki są blanszowane, czyli zanurzane w ciepłej wodzie. Warunki blanszowania, m.in. temperatura i czas zależą zarówno od jakości ziemniaków, jak również typu produkowanych frytek. Prawidłowy przebieg blanszowania zapewnia zachowanie naturalnego ziemniaczanego smaku i odpowiedniej struktury wewnętrznej frytki.
Następnie frytki są suszone, aby odparować z nich nadmiar wody. Suszenie odbywa się w specjalnym tunelu, w którym przesuwające się na taśmach frytki są owiewane ciepłym powietrzem o z góry założonej wilgotności.
Podsuszone frytki trafiają do pieca, gdzie są wstępnie podsmażane na oleju roślinnym. Dzięki podsmażeniu są one chrupkie i złociste, szybciej możne je również przyrządzić w domu, również w piekarniku.
Zarówno chłodzenie, jak i zamrażanie frytek odbywa się w specjalnych tunelach. Proces przebiega bardzo szybko, co zapobiega uszkodzeniu komórek ziemniaka przez krystalizująca wodą i pozwala zachować prawidłową strukturę oraz kolor frytek po usmażeniu. Frytki opuszczające tunel mrożący mają temperaturę około -12⁰C.
Frytki są pakowane automatycznie do torebek, a następnie do kartonów. Każde opakowanie jednostkowe podlega kontroli przy użyciu detektora metalu.
Zapakowany produkt oznakowany jest numerem partii produkcyjnej. Kartony ustawiane są automatycznie na palecie i owijane folią, co zabezpiecza je przed zewnętrznymi uszkodzeniami mechanicznym. Z fabryki produkty rozwożone są w samochodach-chłodniach, w temperaturze -18°C.
Placki z cebulą, placki z czosnkiem i majerankiem. Wszystkie bez zawartości glutenu. Oto jak powstają w naszej fabryce:
Po odrzuceniu kamieni ziemniaki są myte i wrzucone do kąpieli solankowej, a następnie obrane przy użyciu obieraczki mechanicznej.
Obrane ziemniaki są dzielone na porcje i tarte. Następnie po dodaniu skrobi ziemniaczanej, cebuli, soli oraz innych przypraw trafiają do miksera. Wymieszane ciasto jest podawane do systemu dozującego i formującego.
Dozownik kieruje ciasto na patelnię skropioną olejem. Tam jest ono formowane. Po odpowiednim usmażeniu jednej strony placka, jest on przekładany na drugą. Dzięki temu placki zyskują chrupiącą „skórkę”, a wstępne podsmażenie znacznie skraca późniejsze przygotowanie ich w domu.
Po podsmażeniu, placki kierowane są do tunelu mrożącego. Dzięki szybkiemu zamrożeniu ich wygląd oraz smak po usmażeniu w domu będą znakomite.
Mrożone placki są umieszczane w torebkach lub kartonikach, ważone i pakowane do kartonów. Wtedy również odbywa się kontrola na obecność metalu. Skierowane do mroźni produkty osiągają temperaturę -18°C, w której są utrzymywane na każdym etapie dystrybucji.
Produkowane przez nas płatki ziemniaczane nie są końcowym produktem, ale mogą być dodatkiem do produkcji puree lub czipsów. Oto jak powstają w naszej fabryce:
Obrane małe ziemniaki oraz krótkie frytki, które nie spełniają specyfikacji produktowej dla frytek trafiają do blanszownika, gdzie przy pomocy ciepła następuje spęcznienie skrobi bez niszczenia struktury surowca. Blanszowanie zapobiega również szarzeniu ziemniaków. Następnie, podczas schładzania skrobia zostaje utwardzona i tworzy klejącą warstwę.
W parowniku utwardzone komórki ponownie są rozdzielane i kontynuowany jest proces gotowania. Ponieważ w schładzaczu komórki po blanszowaniu utwardziły się, struktura komórek zostaje zniszczona w minimalny sposób i puree zostaje tylko ugotowane bez zaniku struktury komórkowej
Puree trafia na walec, na którym jest suszone. Uzyskujemy tu produkt końcowy w postaci cienkiego suchego arkusza płatka. Następnie w tzw. flakerze duże arkusze z walca zostają rozdrobnione na płatki o żądanej wielkości. W specjalnym młynku można jeszcze dodatkowo rozdrobnić płatki.
Płatki są transportowane do zasobników, które służą do tymczasowego przechowywania wyprodukowanych płatków w celu zapewnienia ich jednolitej jakości. Ostatni etap to pakowanie płatków w tzw. big-bagi i w worki papierowe. Płatki, w przeciwieństwie do frytek i placków ziemniaczanych przechowywane są w temperaturze dodatniej